Januari-viner för 100-lappen

Januari-viner för 100-lappen

Januari-viner för 100-lappen

När julen och nyår är över, blir det alltid något av ett antiklimax. Pengarna är förbrukade på julklappar, mat och champagne. Tiden är mörk och det finns tyvärr inte så mycket att se fram emot. Förutom att det faktiskt är helg igen. Fredagsmys. Det går att piffa till helgen ändå, utan att det kostar skjortan. Har har ni några finfina vintips, för cirka en 100-lapp, rött, vitt och bubbel.  Alla viner är plånboksvänliga och januarianpassade, men framför allt goda för sitt pris. Mys på, det behövs. Särskilt i januari.

BS = beställningssortimentet. FS = fast sortiment.

2xjanuaribubblare

Lindauer Brut Cuvée, nr 77054. 91 kr. BS. Bubblandet måste inte vara slut, bara för att nyårsafton gled över till 2015. Inled det nya året, med smakrikt mousserande från Nya Zeeland. Till ett fint pris dessutom. Runt, krämigt och gräddigt med syra och bra, ren frukt. Slinker ner väldigt lätt!

Lindauer Rosé, nr 77056. 91 kr. BS. Friskt och välgjort rosébubbel, med krämiga toner av vildhallon, smultron och grädde. Snyggt!

Vita tips

La Forge Estate Marsanne 2013, nr 79898. 95 kr. BS. Kul vitt från Languedoc, med personlighet. Smakerna av vitpeppar, nötter, vita blommor, aprikoskärnor och persika stannar kvar länge… och får en att drömma sig bort till soliga sommardagar.

Big Easy White 2014, nr 74281. 111 kr. BS. Trevligt vitt från Sydafrika och producenten Ernie Els, i Stellenbosch. Gjort på 100 % chenin blanc, den gröna druvan som Sydafrika hanterar med bravur. Torrt och fräscht vin, med drag av gråpäron, ananas och citrus.

Mulderbosch Chenin Blanc Steen op Hout 2013, nr 2701. 81 kr. FS. Mer vitt från Sydafrika och ännu mer chenin. Till ordentligt brakpris dessutom. Friskt och lättsamt, med toner av aningen nötter, päron och apelsinblom. 3 % viognier rundar av vinet och ger läcker fruktsötma.

cheninblsteenophout11-175x0

Röda tips

Almeida Garrett TNT 2010, nr 71980. 91 kr st, säljes i kolli om 6 flaskor. BS. Perfekt vinlåda för stora middagen eller om man är flera som delar. Det skadar i och för sig inte att ha detta hemma, som husvin. Ett präktigt fynd med massor av frukt, bra syra, mineral och örtiga toner.

La Bastide Saint Dominique 2013, nr 78444. 91 kr. BS. Välkomnande Rhonevin, med fint bett och läskande syra. Torr i stilen med drag av varma solmogna bär och garrigue.

LaBastide-coteDuRhone_bottle-120x406

Vina Maquis Carménere 2011, nr 78776. 131 kr. BS. Imponerande carménere, som knappast tillhör favoritdruvorna. Fast denna bjuder på bra balans, syra och renhet. Intensiv frukt och djup. Ny chilenare i beställningssortimentet.

Tokara Cabernet Sauvignon 2011, nr 6493. 106 kr. FS. Klassisk cabernet sauvignon från Sydafrika, förstärkt med 10 % merlot och en droppe petit verdot. Fruktdriven och frisk, med drag av cassis, anis och örter.

Siro Fifty 2013, nr 2567. 107 kr. FS. Ekologisk italienare, från producenten Fattoria di Gratena; de enda som har planteringar av druvan gratena nera. En unik blå druva, som har likheter med sangiovese men är både mörkare och tätare i stilen. Jag hittar även spår av refosco och merlot… fast först och främst är druvan sin egen. Här uppblandad med 50 % sangiovese. Resultatet blir ett egen stil, med lite kärva toner och läcker syrlighet. Tänk salvia, rosmarin, lingon och lång lite kärning eftersmak. Tänk även pizza och långkokt tomatsås till färsk pasta.

Januari-viner för 100-lappen - DinVinguide | DinVinguide.se